صنعت نفت ایران
1403/2/30
Sunday
دانش صنعت نفت

آشنایی با عملیات هات تپ در خط لوله ۱۹ آبان


نام لاتین:Pipe Line Hot Tapping

کد مطلب:PL-005


عملیات HOT TAP چیست؟

به عملیات انشعاب گیری در لوله ها و تانک های حاوی سیالات پرفشار (نفت، گاز، مشتقات نفتی، پتروشیمی و حتی آب و دیگر سیالات)، در حالتی که خط یا مخزن، حامل جریان و سیال باشد، عملیات اتصال گرم یا انشعاب گرم HOT-TAP گفته می شود.
در این روش، که اکثراً برای اتصال شبکه های جدید الاحداث سیال به شبکه ها و خطوط لوله حاوی سیال قدیم و یا بعضاً انجام پاره ای از تعمیرات، بدون قطع جریان سیال انجام می پذیرد، با دستگاه های خاصی، لوله را سوراخ نموده و به خط جدید وصل می کنند. این عملیات که نتیجه آن اتصال یک شیر به انتهای انشعاب گرفته شده می باشد، از عملیات های حساس و دقیق خط لوله می باشد و در صورت عدم رعایت ضوابط و نکات فنی و ایمنی و استفاده از نیروهای غیر متخصص و غیر مجرب امکان بروز حوادث ناگوار محتمل است.
اجرای این عملیات شامل جوش کاری اتصالات مورد استفاده، نصب شیر هات تپ و انجام عملیات برش کاری بوسیله دستگاه های هات تپ می باشد.
برای انشعاب گرفتن از خط، ابتدا فیتینگ مناسب به خط لوله جوش داده می شود با توجه به نسبت قطر انشعاب به قطر خط اصلی از اتصالات مختلفی استفاده می شود. این فتینگ ها که همه به خط حامل سیال پر فشارجوش داده می شوند، یکی از مهم ترین اجزاء و وسایل عملیات اتصال گرم می باشد و به دو گروه اتصالات زینی SADDLE-NIPPLE و اتصالات Split-Tee تقسیم می گردند.
بعد از نصب قطعه و تراز نمودن آن جوش کاری آغاز می گردد جوش کاری در این روش مطابق استاندارد API 1104 بوده و الکترودها و روش جوش کاری از این استاندارد پیروی می کند.

 

مشاهده و دانلود انیمیشنبرچسب‌ها


نظرات کاربران

mohamad. akhavan
thanks for your. useful information

نظر شما

  • نام و نام خانوادگی
  • ایمیل
  • کد امنیتی
  • Captcha
  • نظر

© 2019 - All rights reserved