صنعت نفت ایران
1403/3/2
Wednesday
آرشیو اخبار صنعت نفت

جزیره لاوان به بندر سوخت‌گیری کشتیرانی تبدیل می‌شود ۱۴۰۲/۰۲/۲۳


د.
کریم ترابی، مدیر بازرگانی و مجری طرح های توسعه ای شرکت پالایش نفت لاوان اظهار داشت: در حال حاضر شرکت پالایش نفت لاوان سه طرح توسعه ای در دست اجرا دارد. یکی پروژه حلال سازی که در وضعیت حاضر  مهندسی بیسیک آن انجام شده و جزئیات آن در مراحل نهایی شدن است و در مرحله شروع عملیات سفارش گذاری تجهیزات آن قرار داریم.

مدیر بازرگانی و مجری طرح های توسعه ای شرکت پالایش نفت لاوان گفت: پروژه دوم  پروژه ایجاد واحد تقطیر در خلا و لوبکات شرکت است که تاکنون نزدیک به 600 میلیارد تومان هزینه شده و مهندسی آن کاملا به اتمام رسیده و در بخش تامین مالی نیز 30 درصد آن پیشرفت داشته و در بخش اجرایی 10 درصد پیشرفت داشته است.

وی ابراز امیدواری کرد که  پروژه ایجاد واحد تقطیر در خلا تا 15 ماه آینده به بهره برداری برسد.

ترابی، در خصوص طرح ارتقای کیفیت فرآورده‌های سنگین این پالایشگاه با همکاری شرکت های دانش بنیان نیز گفت: پروژه کاهش گوگرد از نفت کوره به ظرفیت سه هزار بشکه در روز  با ارزش آن 36 میلیون یورو در دست اجراست.

وی گفت: در این راستا با یک شرکت دانش بنیان عقد قرارداد شده و برنامه ریزی هایی نیز داریم که میزان‌گوگرد موجود نفت کوره این پالایشگاه کاهش پیدا کند.

ترابی در ادامه گفت: این پروژه ها برای بهبود کیفیت و بهبود زنجیره ارزش پالایشگاه لاوان در دستور کار قرار گرفته اند. در این پروژه ها ما یک محصول 400 دلاری را به یک محصول 650 دلاری تبدیل می‌کنیم علاوه بر آن مسائل زیست محیطی در آن لحاظ می‌شود و کشور را به لحاظ سوخت شناور ها که نفت کوره بی نیاز می کند.

وی در خصوص صادرات  نفت کوره شرکت پالایش نفت لاوان نیز گفت: ما محصول نهایی را تحویل وزارت نفت می‌دهیم، اما نکته این است که اگر این اتفاق میمون رخ دهد، می‌توانیم  نفت کوره را  به محصول مارین کم سولفور تبدیل کنیم که در واقع سوخت کشتی های بزرگ است.

مدیر بازرگانی و مجری طرح های توسعه ای شرکت پالایش نفت لاوان ادامه داد: از این رو ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران که شامل شرکت ملی نفتکش و شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران است، می‌توانند در لاوان سوخت گیری کرده و جزیره لاوان تبدیل به یک پورت سوختگیری شود و این نتایج مثبتی برای کشور دارد.


تلگرام

برچسب‌ها


نظرات کاربران


نظر شما

  • نام و نام خانوادگی
  • ایمیل
  • کد امنیتی
  • Captcha
  • نظر

  • عبارات توهین آمیز و شخصی منتشر نخواهد شد.

 

© 2019 - All rights reserved