صنعت نفت ایران
1403/3/2
Wednesday
آرشیو اخبار صنعت نفت

ایران با کنارزدن عراق دومین تولیدکننده سوخت مایع در اوپک شد ۱۴۰۲/۰۲/۲۳


 

به گزارش اویل اینداستری، اداره اطلاعات انرژی آمریکا وابسته به وزارت انرژی این کشور در جدیدترین گزارش خود موسوم به چشم‌انداز کوتاه‌مدت انرژی جهان از تولید 3 میلیون و 230 هزار بشکه‌ای نفت خام ایران در سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی خبر داده است.

تولید نفت خام ایران در این دوره نسبت به سه‌ماهه قبل 50 هزار بشکه در روز افزایش داشته است. ایران در سه‌ماهه چهارم سال 2023 بالغ بر 3 میلیون و 180 هزار بشکه در روز نفت خام تولید کرده بود.

متوسط تولید نفت خام ایران در سال 2023 بالغ بر 2 میلیون و 870 هزار بشکه در روز بوده است و انتظار می‌رود در سال 2024 متوسط تولید این محصول در ایران بالای 3 میلیون بشکه در روز باشد.

*ایران دومین تولیدکننده بزرگ سوخت مایع در اوپک شد

اداره اطلاعات انرژی آمریکا همچنین کل تولید سوخت مایع ایران را که شامل نفت خام و میعانات می‌شود، در سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی 4 میلیون و 420 هزار بشکه در روز برآورد کرده است. بدین ترتیب ایران علاوه بر نفت خام 1 میلیون و 190 هزار بشکه در روز سوخت مایع دیگر عمدتاً میعانات گازی در این دوره تولید کرده است.

تولید سوخت مایع ایران در سه‌ماهه نخست 2024 نسبت به سه‌ماهه چهارم سال میلادی گذشته 110 هزار بشکه در روز افزایش داشته است. ایران در سه‌ماهه چهارم سال 2023 بالغ بر 4 میلیون و 310 هزار بشکه در روز سوخت مایع تولید کرده بود.

با افزایش 110هزاربشکه‌ای تولید سوخت مایع ایران در سه‌ماهه نخست 2024 و کاهش تولید عراق جایگاه دومین تولیدکننده بزرگ اوپک از این نظر به ایران اختصاص یافته است.

ایران که با روی کار آمدن دولت سیزدهم توانسته بود کشورهای امارات و کویت را کنار بزند و در جایگاه سوم اوپک از نظر تولید نفت خام قرار بگیرد اکنون در زمینه تولید مجموع نفت خام و میعانات نیز عراق را کنار زده و دومین تولیدکننده سوخت مایع میان اعضای اوپک شده است.

ایران 14 درصد کل سوخت مایع اعضای اوپک را در سه‌ماهه نخست 2024 تولید کرده است. عربستان با تولید 10 میلیون و 750 هزار بشکه‌ای در رتبه نخست و عراق با 4 میلیون و 400 هزار بشکه در رتبه سوم از این نظر قرار گرفته‌اند.


تلگرام

برچسب‌ها


نظرات کاربران


نظر شما

  • نام و نام خانوادگی
  • ایمیل
  • کد امنیتی
  • Captcha
  • نظر

  • عبارات توهین آمیز و شخصی منتشر نخواهد شد.

 

© 2019 - All rights reserved