صنعت نفت ایران
1402/12/2
Wednesday
آرشیو اخبار صنعت نفت

کسری ۳۰ درصدی بارش‌های امسال نسبت به شرایط نرمال/ جراحی موفق اقتصادی برای توسعه تجدیدپذیرها ۱۴۰۲/۱۱/۱۴


 

به گزارش اویل اینداستری، علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو  در نشستی خبری اظهار داشت: در طی 20روز اخیر بارش‌های خوبی داشتیم اما باید توجه داشته باشیم که در چهارمین سال خشک پیاپی به‌سر می‌بریم و حدود 30درصد نسبت به سال‌های نرمال عقب هستیم.

وی افزود: تاثیرات خشکسالی را با اجرای پروژه‌های اضطراری به حداقل می‌رسانیم، با این حال ضرورت فرهنگ‌سازی مصرف و همکاری مردم در بخش مصرف آب خانگی و کشاورزی وجود دارد.هدفگذاری 30 میلیارد یورو پروژه در آب و فاضلاب

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: ایران از کشوری 100درصد وابسته قبل از انقلاب اسلامی در حوزه آب و برق، به کشوری 100 درصد خودکفا تبدیل شده است.

وی افزود: نه‌تنها نیاز خودمان را در بخش آب و برق به طور کامل برطرف میکنیم، بلکه امروز صادرات خدمات فنی و مهندسی آب و برق ایران به بیش از 50 کشور جهان در حال انجام است.

محرابیان از هدفگذاری اجرای 30 میلیارد یورو معادل 1224 هزار میلیارد تومان پروژه آب و برق در دولت سیزدهم خبر داد و گفت: 757 هزار میلیارد تومان در بخش برق، 105 هزار میلیارد تومان در بخش آب و فاضلاب و 362 هزار میلیارد تومان در بخش آب هدفگذاری شده که از این رقم، تا امروز مجموعا بیش از 400 هزار میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده و تا پایان دولت بایستی 824 هزار میلیارد تومان دیگر به بهره برداری برسد.

وی ادامه داد: در برنامه ابتدای دولت، هدفگذاری شده بود در بخش آبرسانی شهری و تصفیه آب، 700 میلیون مترمکعب به ظرفیت اضافه شود که تا امروز با تحقق 163 درصدی برنامه، 1144 میلیون مترمکعب به ظرفیت آبرسانی شهری و تصفیه آب شرب شهری افزوده شده است.

وزیر نیرو با بیان اینکه هدفگذاری شده بود که 30 سد با مجموع ظرفیت مخزن 5.4 میلیارد مترمکعب در دولت سیزدهم به بهره‌برداری برسد،گفت: تا امروز 21 سد با حجم مخزن 3.9 میلیارد مترمکعب آبگیری و افتتاح شده که بیش از 70 درصد برنامه محقق شده است‌‌.

وی افزود: هدفگذاری شده بود که میزان برخورداری از آب لوله کشی بهداشتی و شرب در جمعیت روستایی به عدد 90 درصد برسد که تا امروز این ضریب با تحقق 60 درصدی، به 86.81 درصد زسیده است.

وی ادامه داد: در بخش برق هدفگذاری شده بود که 10 هزار مگاوات نیروگاه تحت مدیریت و قرارداد وزارت نیرو احداث شود که تا امروز از این رقم، 8 هزار مگاوات به شبکه سنکرون شده است.

محرابیان در خصوص برنامه‌های احداث 10 هزار مگاوات نیروگاه در بخش صنایع گفت: امروز شاهد شروع 6400 مگاوات ساخت نیروگاه در بخش صنایع هستیم که تا امروز 4 واحد آن به بهره‌برداری رسیده است.

وی افزود: در خصوص احداث 10 هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر، نیازمند یک جراحی افتصادی بودیم تا احداث و بهره‌برداری از نیروگاه‌های تجدیدپذیر را بدون یارانه دولتی، اقتصادی کنیم که این جراحی اقتصادی به خوبی انجام شد و امروز شاهد آغاز احداث 11 هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر هستیم.

وی افزود: به زودی یک ساختگاه 1000 مگاواتی برای سرمایه گذاری ارائه خواهد شد .

وزیر نیرو با بیان اینکه نباید مصرف آب و برق توسط مشترکان پرمصرف فشاری بر دیگر مشترکان بگذارد، گفت: برداشت یارانه آب و برق برای مشترکان پرمصرف و بالاتر از الگو، به صورت مرحله ای در حال اجرا است و در دو سال اخیر نیز در همین مسیر حرکت کرده ایم.

وی ادامه داد: برای رفع ناترازی انرژی هم وزارت نفت و هم وزارت نیرو برنامه‌هایی دارند که این برنامه را داریم که به زودی درخواست‌های پشتیبانی از سایر بخش‌های دولتی را برای رفع ناترازی‌ها به هیئت دولت ارائه می‌کنیم.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: در بخش رفع ناترازی برق، برنامه ما همان برنامه‌ای است که ارائه کرده بودیم و با اقداماتی که انجام شده و انجام می‌شود، نانرازی برق کم اثر شده و رفع می‌شود.

وی ادامه داد: در دولت‌های هفتم و هشتم 60 درصد به ظرفیت تولید برق کشور ، در دولت های نهم و دهم 68 درصد و در دولت‌های یازدهم و دوازدهم 23 درصد افزوده شده که در خصوص کاهش محسوس این رقم در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، یک طرح تحقیق و تفحص فنی، توسط مجلس شورای اسلامی آغاز شده است.

وزیر نیرو آب ژرف را منبعی ارزشمند برای تأمین آب دانست و گفت: مطالعات خوبی در این زمینه صورت گرفته و مطالعات در این زمینه به ویژه در سیستان و بلوچستان ادامه دارد.

وی افزود: مقرر شده 400 میلیون مترمکعب در سال برای تأمین آب صنایع اصفهان از دریا تأمین شود که فاز اول آب برای تأمین 70 میلیون مترمکعب به زودی به بهره برداری می‌رسد.

محرابیان در خصوص حق آبه ایران از هیرمند گفت: معاهده 1351 یک معاهده بین‌المللی است و اجرای آن اختیاری نیست، ما به صورت مستمر اجرای آن را پیگیری می‌کنیم و اخیرا هم در سفر مسئولان طالبان به ایران، قول داده اند که به این معاهده پایبند باشند اما بهانه‌تراشی‌هایی می‌کنند که خشکسالی وجود دارد که امیدواریم با ادامه بارش‌ها،نسبت به تخصیص حق‌آبه ایران اقدام کنند؛ در غیراین صورت از ابزارهای قانونی و حقوقی استفاده خواهیم کرد.


تلگرام

برچسب‌ها


نظرات کاربران


نظر شما

  • نام و نام خانوادگی
  • ایمیل
  • کد امنیتی
  • Captcha
  • نظر

  • عبارات توهین آمیز و شخصی منتشر نخواهد شد.

 

© 2019 - All rights reserved