صنعت نفت ایران
1403/4/28
Thursday
آرشیو اخبار صنعت نفت

بهره‌برداری از ۲۸ میلیارد دلار پروژه در حوزه نفت و گاز به همت دولت سیزدهم ۱۴۰۲/۰۸/۲۷


 

به گزارش اویل اینداستری  از قم، جواد اوجی وزیر نفت کشورمان امروز در دیدار با آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، اظهار داشت: دولت سیزدهم در حوزه نفت و گاز ظرف 2 سال اخیر اقدامات و دستاوردهای بزرگی را کسب کرده است.

وی افزود: باتوجه به عدم سرمایه‌گذاری دولت‌های قبلی در حوزه نفت متاسفانه کشور با مشکلاتی مواجه شده بود که دولت مردمی به لطف خدا، تلاش شبانه روزی و با روحیه جهادی توانست مشکلات را رفع کند، دولت سیزدهم تمام توان خود را به کار گرفت تا بتواند تحریم‌های حوزه نفتی را خنثی سازد.

وزیر نفت تصریح کرد: دشمنان ما ظرف این سال‌ها تمام تلاش خود را انجام دادند تا بتوانند از درآمدزایی ارزی ایران جلوگیری کنند، اما با استقرار دولت آیت‌الله رئیسی و توجه به رویکرد دیپلماسی مثبت همه نقشه‌ها و اقدامات دشمن بهم ریخت و دولت با دپیلماسی عزت‌مندانه اهداف خود را دنبال کرد.

تولید نفت به سه میلیون و 300 هزار بشکه رسیده است 

اوجی ادامه داد: اتفاقات و اقدامات بزرگی به همت دولت مردمی رقم خورد، برای مثال در حوزه تولید نفت بعد از استقرار دولت سیزدهم کار را با 2 میلیون و 200 هزار بشکه شروع کردیم اما امروز این آمار به 3 میلیون و 300 هزار بشکه افزایش یافته است، در بحث تولید گاز نیز نسبت به شروع دولت امروز ما تولید 50 میلیون متر مکعب گاز را در کشور داریم.

وی با بیان اینکه تکمیل پروژه‌های نیمه تمام در حوزه نفت و گاز از اهداف اصلی دولت سیزدهم است، گفت: در این حوزه پروژه‌هایی نیمه تمامی وجود داشت که دولت در راستای افزایش تولید تکمیل آن‌ها را در دستور کار قرار داد، طی مدت زمان 2 ساله بیش از 28 میلیارد دلار پروژه به بهره‌برداری رسیده است.

اوجی اشاره کرد: یکی از آن پروژه‌ها پروژه یاسوج بود که بیش از 2 دهه معطل و نیمه تمام مانده بود، اما دولت سیزدهم با ابتکار خود توانست این پروژه مهم را به بهره‌برداری برساند، بهره‌برداری از این پروژها باعث افزایش تولید در کشور شده است.

وزیر نفت با بیان اینکه افزایش صادرات محصولات پتروشیمی یکی از اهداف دولت است، تاکید کرد: سال گذشته صادرات محصولات پتروشیمی ما 14 میلیارد دلار بود، افزایش تولید ما باعث افزایش صادرات در کشور شدو در حال حاضر ارزش و ظرفیت نفت کشورمان به 330 میلیارد بشکه رسیده است.  

کسری بودجه دولت با درآمد نفتی برطرف شد

وی در ادامه درخصوص منابع ارزی دولت گفت: در دولت سیزدهم تا به امروز هیچ زمانی نداشتیم که در حوزه تامین منابع ارزی کشور دچار مشکلاتی شود، مستحضر هستید ما دولت را با 450 هزار میلیارد تومان کسری بودجه شروع کردیم و با تدبیر دولت و تلاش شبانه روزی این کسری بودجه با درآمد نفتی برطرف شد.

اوجی با بیان اینکه در این 2 ساله همه نخبگان دانشکده نفت جذب وزارت شده‌اند، عنوان کرد: متاسفانه در سال‌های گذشته شاهد خروج نخبگان حوزه نفت از کشور بودیم اما بعد از استقرار دولت سیزدهم رویکرد جذب نخبگان را در دستور کار قرار دادیم و با قاطعیت عرض می‌کنم که امروز در سیستم نفت و گاز کشورمان همه مهندسان ما بومی هستند و هیچ نیروی خارجی در این حوزه فعالیت ندارد.

وی افزود: علاوه بر نیروی متخصص داخلی، بیش از 80 درصد ادوات و تجهیزات مورد نیاز در حوزه صنعت نفت در داخل کشور به دست جوانان انقلابی ایرانی تولید می‌شود که این مسئله باعث صرفه‌جویی در حوزه خروج ارز از کشور شده است.

وزیر نفت با بیان اینکه رئیس جمهور نسبت به صنعت نفت دید مثبتی داشته و همواره این صنعت را مورد حمایت قرار داده است، بیان کرد: واقعیت این است که شخص آیت‌الله رئیسی نسبت به صنعت نفت نگاه ویژه‌ای دارد و ما سعی کردیم با حمایت ایشان اقدامات بزرگی را در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان انجام دهیم.

فعالیت 600 شرکت دانش‌بنیان در صنعت نفت

وی ادامه داد: در ابتدای دولت حدود 150 شرکت دانش بنیان در حوزه صنعت نفت مشغول به فعالیت بودند اما امروز این آمار به بیش از 600 شرکت رسیده است. 

اوجی در پایان اشاره کرد: براساس آمار بانک مرکزی رشد اقتصادی گروه صنعت نفت در 3 ماهه اول سال جاری حدود 19 درصد بوده که این مسئله در تاریخ بی‌سابقه است و پیش‌بینی می‌شود رشد اقتصادی گروه نفت و گاز تا پایان سال 1402 بین 15 الی 20 درصد باشد.


تلگرام

برچسب‌ها


نظرات کاربران


نظر شما

  • نام و نام خانوادگی
  • ایمیل
  • کد امنیتی
  • Captcha
  • نظر

  • عبارات توهین آمیز و شخصی منتشر نخواهد شد.

 

© 2019 - All rights reserved