1397/7/23
Monday
آرشیو اخبار

عربستان و کویت تولید میادین نفتی مشترک را از سر می گیرند ۴ بهمن


کویت و عربستان سعودی اعلام کردند که پس از انجام رایزنی هایی بر سر از سرگیری تولید نفت در میادین مشترک نفتی به توافق رسیده اند.

انس الصالح وزیر دارایی کویت سابقا تاکید کرده بود : کویت و عربستان سعودی در حال انجام پاره ای از هماهنگی های فنی هستند و پس از پایان این رایزنی ها تولید نفت در میادین مشترک از سرگرفته می شود.
تولید نفت در میدان الخفجی که روزانه 280 الی 300 هزار بشکه نفت از آن استخراج می شد در ماه اکتبر سال 2014 از سوی طرف سعودی متوقف شد اما پس از توقف 2 ساله و سرگردانی مهندسان و کارگران این میدان و به دنبال رایزنی های دو کشور، توافق برای از سرگیری فعالیت آن انجام شده است. 
دیوان محاسبات کویت با انتشار گزارشی اعلام کرد توقف فعالیت در میدان مشترک الخفجی تاکنون 4 میلیارد و 800 میلیون دلار به کویت زیان مالی وارد کرده و هزینه سنگینی را از نظر مالی برای این کشور به همراه داشته است. 
میدان نفتی الوفره نیز از ماه می 2015 میلادی به دلایل موانع عملیاتی بسته شده است.
شرکت عملیات میدان الخفجی یک طرح مشترک نفتی بین شرکت نفتی دولتی آرامکو عربستان و شرکت نفتی الخلیج کویت است.
این در حالی است که اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نشست خود برای نخستین بار از سال ٢٠٠٨ میلادی بر سر کاهش تولید نفت و با هدف متعادل کردن بازار انرژی جهان، به اجماع رسیدند و توافق وین را اجرایی کردند.
به عقیده کارشناسان، اقتصاد کشورهای حوزه خلیج فارس و در راس آنها عربستان به نفت وابسته است و با کاهش قیمت این ماده حیاتی در ماه های اخیر، این کشورها ضرر و زیان های فراوانی در حوزه های مختلف اقتصادی متحمل شده اند.

منبع: ایرنا


تلگرام

برچسب ها


نظرات کاربران


نظر شما

  • نام و نام خانوادگی
  • ایمیل
  • نظر

  • عبارات توهین آمیز و شخصی منتشر نخواهد شد.

 

Designed & Developed by NOAD.DIGITAL Your Digital Partner