صنعت نفت ایران
1397/12/28
Tuesday
آرشیو اخبار

کمیسیون انرژی مجلس از نمایشگاه بین المللی صنعت گاز با پیشگامی بخش خصوصی، حمایت می کند ۲۳ تیر


هدایت الله خادمی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت ‌وگو با خبرنگار ستاد خبری اولین نمایشگاه بین المللی صنعت گاز ایران IRGS 2018، گفت: ما با در اختیار داشتن میادین عظیمی در بخش گاز و توسعه ی قابل ملاحظه آنها باید به صورت ویژه‌تر به این انرژی بپردازیم که این رویداد امکان و ظرفیت عملیاتی کردن این اهداف را تا حدی مناسب، دارا می باشد.

خادمی ضمن ابراز امیدواری از این که نمایشگاه صنعت گاز اتفاق خوبی در عرصه انرژی کشور باشد، اظهار داشت: به هر حال هر کشوری زمانی توسعه می‌یابد که به بخش خصوصی بها داده و دولت  به شرط مهیا کردن زیرساخت‌ها برای فعالیت بخش خصوصی با هدف کاهش مشکلات و درگیری، دست خود را از روی برخی صنایع بردارد.

وی با اشاره به درباره مغفول ماندن نمایشگاه گاز زیر سایه نمایشگاه نفت، ادامه داد: در جهان امروز هر روز گاز ارزش و اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، چون انرژی پاکی است و دنیا به سمت بهره برداری بیشتر از آن پیش می‌رود، تا حدی که خیلی از کشورهای دنیا ذخایر گازی دیگر کشورها را می‌خرند و سرمایه گذاری می‌کنند تا بتواند از آن استفاده کنند، ایران که بزرگترین دارنده ی گاز جهان است، می بایست برخلاف وضعیت موجود، سهم قابل توجهی در بازار و صادرات این انرژی داشته باشد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس یادآور شد: در حال حاضر ما علاوه بر دارا بودن بزرگترین ذخایر گازی جهان، امکان تولید نیز برایمان فراهم است، ضمن این که به لحاظ وجود متخصصین خبره مشکلی نداریم، اما مامنی برای بازاریابی نداریم که امید می رود این نمایشگاه بتواند این اهداف را محقق کند.

خادمی با بیان اینکه ما در مقایسه با روسیه که 18 درصد بازار صادرات گاز دنیا را دارد، می بایست عملکرد بسیار بهتری داشته باشیم، افزود: تلاش دوچندان ما برای بازگشت بازارهای صادراتی مطمئن نظیر هند و پاکستان و حتی دستیابی به بازار اروپا، می تواند بازار و درآمد ثابت غیر قابل تحریم برای کشور ایجاد کند، همان گونه که صادرات گاز روسیه به اروپا، قابل تحریم نیست و در صورت توقف، اروپا فلج می‌شود.

این عضو کمیسیون انرژی با انتقاد از کم رنگ شدن ارتباط گازی با ترکمنستان و ضرورت توجه به قرارداد گازی با عمان تصریح کرد: با این وضعیت صادرات گاز برای ما سخت می‌شود اما نمایشگاه پیش رو به شرطی که محکم‌تر و جدی‌تر از نمایشگاه نفت قدم بردارد، می‌تواند بسیاری از کاستی‌های موجود را جبران کند و مسیر خوبی در راستای بین المللی شدن گاز ایران پیش روی ما بگذارد.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه انحلال شرکت ملی صادرات گاز و تسلط شرکت ملی نفت بر این مجموعه این صنعت را به محاق می‌برد، تاکید کرد: علاوه بر اینکه باید شرکتی مستقل از نفت برای صادرات گاز داشته باشیم تعیین یک روز با نام روز ملی گاز می‌تواند این صنعت را در مقام بالاتری از نفت با توجه به مزیت‌هایی که برای کشور بدنبال خواهد داشت، قرار دهد.

وی گفت: نمایشگاه عرصه‌ای برای عرضه محصولات و فناوری ها می باشد، کشورهای مختلفی که در آن شرکت می‌کنند، می‌توانند بیشتر با محصولات ساخت کشور آشنا شده و امکانات را ارزیابی کنند، علاوه بر اینکه در صورتی که به پیش قرارداد و تفاهم نامه در زمینه صادرات محصولات ساخت ایران منجر شود، بسیار ایده آل بوده و اهمیت خواهد داشت.

 

 


تلگرام

برچسب ها


نظرات کاربران


نظر شما

  • نام و نام خانوادگی
  • ایمیل
  • نظر

  • عبارات توهین آمیز و شخصی منتشر نخواهد شد.