صنعت نفت ایران
1398/1/6
Tuesday
آرشیو اخبار

رشد صادرات آمریکا می‌تواند روند افزایش قیمت نفت را مختل کند ۲۰ فروردین


به گزارش شبکه خبری سی ان بی سی، آمریکا نفت خام را با شتابی بی‌سابقه صادر می‌کند و هیچ نشانه‌ای از کند شدن آن دیده نمی‌شود. تام کلوزا، کارشناس بخش انرژی، اعلام کرد: این مسئله این ظرفیت را دارد که بازار جهانی نفت را که در حال بازسازی است، نامتعادل کند.
وی گفت: صادرات چیزی است که ما باید در ۳۰ روز آینده بر آن تمرکز کنیم.
به گفته وی، تولید بالای نفت آمریکا می‌تواند مشخص کند قیمت نفت در نیمه دوم سال جاری میلادی تا سال ۲۰۱۹ میلادی چگونه معامله می‌شود.
در پی تلاش تولیدکنندگان آمریکایی برای پر کردن خلأ ناشی از افت تولید مکزیک و ونزوئلا، صادرات نفت ایالات متحده از ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ میلادی تاکنون به کمتر از یک میلیون بشکه در روز نرسیده است. افزایش تقاضا برای نفت خام و بنزین در آمریکای جنوبی نیز اشتها را برای نفت خام آمریکای شمالی بالا برده است.
در پایان ماه سال جاری میلادی، صادرات نفت خام آمریکا به ۲ میلیون و ۱۷۵ هزار بشکه در روز افزایش یافت که بالاترین رقم صادرات این کشور در طول تاریخ بوده است.
کلوزا گفت: باور داریم که این رقم افزایش می‌یابد و شاید به حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز برسد. آمریکا در عمل بیش از امارات، کویت، نیجریه و کشورهایی از این دست، نفت صادر خواهد کرد.
به گفته وی، صادرات و تولید نفت آمریکا در شرایطی افزایش می‌یابد که دیگر تولیدکنندگان غیرعضو اوپک نیز در حال افزایش تولید نفت هستند.
این کارشناس یادآور شد که روسیه به تازگی بالاترین رقم تولید را در ۱۱ ماه اخیر داشته و نشانه‌هایی دیده می‌شود که شاید آنها  با عربستان درباره کاهش تولید نفت به توافق بلندمدت دست نیابند.
افزون بر این، به گفته کلوزا، شاهد افزایش تولید قزاقستان، برزیل، آمریکا و کانادا خواهیم بود.
رشد تولید نفت جهانی ممکن است خللی در پیشرفت‌های سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در اصلاح نبود توازن عرضه و تقاضا در بازارهای جهانی ایجاد کند.
رویدادهای سیاسی و روابط بین‌المللی نوسان‌های شدیدی در بازار ایجاد خواهند کرد. به گفته کلوزا، انتخابات عراق و ونزوئلا در ماه مه سال جاری میلادی از یک سو و آغاز به کار سیاستمداران تندرو همچون جان بولتون و مایک پمپئو در آمریکا از سوی دیگر، از جمله عواملی هستند که می‌توانند بازار را دچار نوسان کنند.
با این همه، برخی عوامل در حال شکل‌گیری هستند که می‌توانند جلو رشد قیمت نفت را بگیرند.
کلوزا گفت: جنگ تجاری، رکود و هر نشانه‌ای از ضعف در اقتصادهای جهانی بر قیمت نفت تأثیر منفی خواهند داشت.
وی پیش‌بینی کرد که میانگین قیمت شاخص نفت خام برنت در سال جاری میلادی ۶۷ دلار برای هر بشکه خواهد بود.


تلگرام

برچسب ها


نظرات کاربران


نظر شما

  • نام و نام خانوادگی
  • ایمیل
  • نظر

  • عبارات توهین آمیز و شخصی منتشر نخواهد شد.